Fresh Market Dualne vzdelavanie Kuchar

Duálne vzdelávanie: Mladý kuchár

Keď sa v lete idete prejsť do mesta, všade sú terasy reštaurácií a kaviarní. Očami hľadáte dobrý podnik, kde by ste si radi posedeli s priateľmi. K dobrej reštaurácii neodmysliteľne patrí kvalitný a profesionálny kuchár. V čom je ale problém?

Reštaurácie potrebujú kuchárov, na Slovensku je ich nedostatok

Naše školy produkujú stovky kuchárov a na druhej strane zamestnávatelia hlásia, že kvalitných kuchárov niet. Prognózy trhu práce predpokladajú, že v rokoch 2017/2018 bude na trhu práce potrebných 352 kuchárov a v rokoch 2018/2019 celkom 457 kuchárov.

V praxi sa vie uplatniť len malé percento z vyučených kuchárov. Mladí ľudia u nás majú často príliš vysoké nároky bez toho, aby niečo vedeli a ukázali v praxi.

Fresh Market Dualne vzdelavanie Kuchar

Ako vníma situáciu slovenský šéfkuchár Vojto Artz

Vojto Artz je príkladom, že na Slovensku sa dá vybudovať v gastronómii úspešná kariéra. Vypracoval sa postupne a tvrdí, že preňho je vzorom každý pracovitý kuchár, aj mladý človek, ktorý vychádza zo školy.

Povolanie kuchára je o remesle a komunikácii. Nielen o tom porozprával Vojto Artz v zaujímavom rozhovore.

Duálne vzdelávanie kuchárov na Slovensku

Zamestnávatelia majú záujem vychovať si vlastných kuchárov práve prostredníctvom systému duálneho vzdelávania.

Ak máte doma ôsmaka, využite práve letné obdobie a porozprávajte sa s ním o jeho budúcom povolaní, a tým aj o jeho budúcnosti.

Jednou z výhod štúdia v systéme duálneho vzdelávania je možnosť získať pracovnú zmluvu u konkrétneho zamestnávateľa. Zároveň však má absolvent možnosť osamostatniť sa a otvoriť si vlastný podnik.

Všetky informácie o duálnom vzdelávaní kuchárov, vrátane zapojených škôl a zamestnávateľov, nájdete na portáli dualnysystem.sk.

Letná kampaň

Počas letných prázdnin bude prebiehať online kampaň na podporu duálneho vzdelávania pre viaceré profesie v réžii Štátneho inštitútu odborného vzdelávania. Duálne vzdelávanie nájdete na webe a na facebooku.

Celá kampaň pobeží pod kľúčovými hashtagmi #MojaPracaMaZmysel a #dualnevzdelavanie.

Fresh Market – farmárska tržnica sa do tejto kampane zapojil na svojom facebooku a svojej webovej stránke; naše články nájdete pod štítkom (tagom) DualneVzdelavanie.