Fresh Market Dualne vzdelavanie Farmar

Duálne vzdelávanie: Mladý farmár

Stretli ste už dnes svojho farmára? Že nie? A čo tak raňajky, obed či večera od farmára? Veď s jeho prácou sa stretávame dennodenne a väčšinou si to ani neuvedomujeme. Bez kravičiek, žltých klasov či voňavých paradajok by sme nedokázali žiť.

Práca s obyčajným traktorom dnes pripomína prácu s vesmírnou loďou

Práca v poľnohospodárstve a chov nie je ľahká práca a už vôbec nie pre ľudí bez vzdelania. Byť úspešným farmárom alebo pestovateľom si vyžaduje skĺbenie vedomostí o poľnohospodárstve a chove zvierat, vedomostí zo strojárstva, mechanizácie, elektrotechniky ba aj ekonomiky podniku.

Ešte stále sa ťažko zbavujeme predsudkov a vžitých predstáv o tom, že je to práca pre ľudí, ktorí nechceli nikdy študovať a nič dokázať. Pravdou však je, že bez vedomostí a vzdelania úspešným farmárom nebudete.

Už aj práca s obyčajným traktorom a kombajnom pripomína prácu skôr s vesmírnou loďou, lebo aj tie sú už navádzané cez GPS.

Fresh Market Dualne vzdelavanie Farmar

Práca farmára je pre ľudí nevyhnutná

Jozef Michálek pracuje ako vedúci prvovýroby v Poľnohospodárskom družstve Mestečko pri Púchove. V rozhovore nás presvedčil nielen o tom, že táto profesia je pre ľudí nevyhnutná, ale i o tom, že sa v práci nenudí ani jeden deň.

Aj on vidí zmysel duálneho vzdelávania a osobne si cení, že momentálne majú žiaci možnosť, vyskúšať si teoretické vedomosti aj v teréne.

Duálne vzdelávanie farmárov na Slovensku

To, čo spája malé farmy i veľké podniky v oblasti rastlinnej a živočíšnej výroby, je potreba kvalifikovanej pracovnej sily. Za posledné roky sme úplne zabudli, že i farmy, družstvá či pestovatelia potrebujú mať svojich nasledovníkov a nástupcov. Zamestnávatelia majú záujem vychovať si vlastných farmárov práve prostredníctvom systému duálneho vzdelávania.

Ak máte doma ôsmaka, využite práve letné obdobie a porozprávajte sa s ním o jeho budúcom povolaní, a tým aj o jeho budúcnosti. Jednou z výhod štúdia v systéme duálneho vzdelávania je možnosť získať pracovnú zmluvu u konkrétneho zamestnávateľa alebo si založiť vlastný podnik.

Všetky informácie o duálnom vzdelávaní farmárov, vrátane zapojených škôl a zamestnávateľov, nájdete na portáli dualnysystem.sk.

Letná kampaň

Počas letných prázdnin bude prebiehať online kampaň na podporu duálneho vzdelávania pre viaceré profesie v réžii Štátneho inštitútu odborného vzdelávania. Duálne vzdelávanie nájdete na webe a na facebooku.

Celá kampaň pobeží pod kľúčovými hashtagmi #MojaPracaMaZmysel a #dualnevzdelavanie.

Fresh Market – farmárska tržnica sa do tejto kampane zapojila na svojom facebooku a svojej webovej stránke; naše články nájdete pod štítkom (tagom) DualneVzdelavanie.